Likwidacja barier architektonicznych
Dofinansowania ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.
Podstawa prawna
Art. 35a ust.1 pkt 7d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2021, poz. 573 ze zm.) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON (Dz.U.2015.926 j.t.).
Wymagane dokumenty
- Wniosek.
- Załączniki wymagane do wniosku:
- Kopia aktualnego dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność (oryginał do wglądu),
- Kopie aktualnego dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność osób mieszkających wspólnie z wnioskodawcą, jeśli takie osoby są (oryginał do wglądu),
- Aktualne zaświadczenie od lekarza uzasadniające potrzeby wynikające z niepełnosprawności,
- Udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (akt własności lub umowa najmu lokalu),
- Zgodę właściciela budynku lub mieszkania, w którym na stałe zamieszkuje osoba niepełnosprawna i w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (w koniecznych przypadkach).
- W przypadku, gdy wnioskodawca działa przez pełnomocnika lub opiekuna prawnego należy dołączyć kserokopię pełnomocnictwa lub postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego
Wysokość i warunki dofinansowania
- Dofinansowanie przysługuje osobie niepełnosprawnej mieszkającej na terenie Powiatu, która ma trudności w poruszaniu się, jeżeli jest właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo posiada zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkuje.
- Do 95% kosztów przedsięwzięcia nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (corocznie ustalana jest maksymalna kwota dofinansowania)
- Wnioskodawca zobowiązany jest do udziału środków własnych w wysokości stanowiącej minimum 5% ceny brutto usługi.
- Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed zawarciem umowy.
Termin i sposób realizacji
Kompletny wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w PCPR w Koninie pokój 468
Wnioski na likwidację barier architektonicznych przyjmowane są w każdym czasie, aż do momentu wyczerpania środków finansowych Funduszu, przeznaczonych na dany rok kalendarzowy.
Podstawę dofinansowania zadania ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta pomiędzy Starostą, a Wnioskodawcą